#
#
Ігрові турніри і вибивання грошей з в’язнів: деталі і нестиковки у справі кропивницького СІЗО
#

Нещодавно прокуратура Кіровоградської області повідомила, що начальнику Кропивницького слідчого ізолятора №14 оголосили підозру через службову недбалість. Мовляв, у камерах були непрацюючі замки, в’язні могли вільно ходити корпусами. Через це один з ув’язнених вийшов з камери, вдарив працівницю СІЗО та підбурював інших до бунту. Центр медіарозслідувань «Прозоро» розбирався в деталях справи.

 

Ми звернули увагу, що інкриміновані посадовцю порушення існували в СІЗО забагато років і до його призначення. Крім того, періоду початку його роботи вже передувало кримінальне безправ’я, насаджене у СІЗО так званим «смотрящим». Показовим є й те, що порушень під час придушення бунту правоохоронці не виявили.

 

Нагадаємо, згаданий ув’язнений Арсен М. перебував у СІЗО на час судового розгляду справи за обвинуваченням у тому, що в 2016 році біля нічного клубу «Вельвет» застрелив чоловіка. За однією з відомих версій, наприкінці грудня 2019-го року він мав конфліктну ситуацію з працівницею СІЗО. Маючи можливість вільно пересуватись закладом, зайшов до кабінету психолога і з її слів кілька разів ударив.

 

Через вказане кримінальне правопорушення його зібрались перевести до ІТТ для подальшого перевезення до суду й обрання запобіжного заходу вже в рамках цієї справи. Проте за інформацією тюремників, той почав підбурювати в’язнів до бунту. Мовляв, не хотів «переїжджати» до іншого виправного закладу.

 

Після чого в установу ввели групи швидкого реагування (ГШР – далі). «Тюремний спецназ» застосував силу до утримуваних, вилучив заборонені предмети. Як згодом скаржились адвокати і правозахисники, ув’язнених сильно побили. При чому, «під роздачу» потрапили й ті, що не «бунтували».

 

Порушення, про які йдеться в релізі, а саме зламані замки на дверях, проблема давня. Ще у 2017 році обласна прокуратура звітувала, що 80% камер СІЗО непридатні для проживання й потребують капремонту. Двері у камерах встановлені ще на початку минулого століття і відкриваються від сильного удару. До Мінюсту неодноразово надсилали скарги й вимоги закрити цей заклад, проте реакції досі немає. Натомість один за одним стаються корупційні скандали за участі керівників СІЗО. Двох попередніх очільників відсторонили через хабарництво.

 

Чинний керівник Сергій Напрасніков, якому інкримінують службову недбалість, а саме незадовільний стан камер, очолив СІЗО влітку 2019 року. Бунт, нагадаємо, стався в грудні. А до того в установі діяли свої особливі правила для особливих в’язнів. І, зокрема, для вищезгаданого Арсена М. Він став фігурантом ще одного кримінального провадження, порушеного 26 грудня 2019 року, тобто за тиждень після бунту.

 

За версією слідства, що викладена в одній з судових ухвал по справі, так званий злодій в законі Армен Хохол призначив його «смотрящим» за СІЗО. З літа 2018 по листопад 2019 року разом з підручними вимагав гроші з утримуваних у СІЗО. Зокрема організовувались карткові турніри, людей змушували грати, а за програші вимагали гроші та погрожували побиттям. Слідство з’ясувало на які банківські картки родичі утримуваних перекидали гроші. Люди надсилали від 500 до 20 000 гривень. Загалом ідеться про 460 тисячгривень. А з осіб за так званими «непопулярними» статтями (торгівля наркотиками) гроші вимагали щомісяця. Фігурантам цього провадження оголошені підозри, триває досудове розслідування.

 

Що ж до подій, коли ГШР ввели до СІЗО і після роботи яких правозахисники засипали ЗМІ фотографіями гематом в ув’язнених, перевірка порушень не виявила. На наш запит у територіальному управлінні Держбюро розслідувань, розташованого у Миколаєві, повідомили, що провадження закрите.

 

«Проводилось досудове розслідування за фактом застосування сили і спецзасобів працівниками ДКВС України у Кропивницькому слідчому ізоляторі. За результатом прийнято рішення про його закриття», - йдеться у відповіді ДБР.

 

Там додали, що розслідують справу про службову недбалість керівництва СІЗО. Сам же керівник установи Сергій Напрасніков подав позов до Мін'юсту з вимогою скасувати догану від 13 грудня 2019 року. «Дисциплінарку» він отримав за кілька днів до бунту. Справа призначена до розгляду на вересень.