#
#
Нові сервіси й відкриті дані: громадські активісти прозвітували про реалізацію плану підвищення прозорості Кропивницького
#

ГО «Центр медіарозслідувань "Прозоро» відзвітував  про успіхи реалізації проекту «Кропивницький: шлях до 100», що об’єднав Міську раду м. Кропивницького й громадських активістів в роботі щодо підвищення прозорості міста.

 

Проект здійснювався ГО «Центр медіарозслідувань «Прозоро» та представниками міської ради останні півроку. Ініціатива була запропонована у рамках проекту «Розбудова прозорості в містах України», що реалізує українське відділення глобальної мережі Transparency International за кошти Фонду демократії ООН (UNDEF). Головним завданням співпраці стало підвищення позиції Кропивницького у рейтингу прозорості 100 найбільших міст України, упорядником якого є Transparency International.

 

Як розповіли активісти, у міській раді прихильно сприйняли пропозицію реалізувати запропонований у рамках проекту План підвищення прозорості міста. Більшість пунктів вдалось досягнути.  Зокрема активісти долучились до розробки  та внесення на розгляд депутатів проекту рішення міської ради «Про утворення наглядових рад на комунальних підприємствах Міської ради міста Кропивницького». Наразі даний проект отримав попереднє погодження правління Громадської ради при міськраді Кропивницького та перебуває на обговоренні. За ініціативи ГО «Центр медіарозслідувань «Прозоро» та колег-активістів з інших організацій було ініційовано розробку проекту рішення виконавчого комітету міської ради «Про підключення до порталів “DoZorro”, “ProZorro.Продажі”, “Відкритий бюджет” та “iGov”».  Проект рішення оприлюднений і має розглядатись членами виконкому вже у вересні.

 

Однозначним успіхом співпраці активістів Центру «Прозоро» та посадовців міської ради стало прийняття рішення міської ради «Про впровадження пілотного проекту щодо організації електронних торгів (конкурсів) на право оренди комунального майна з використанням електронної торгової системи «Prozorro.Продажі», що дасть можливість зробити процес надання міського майна у власність прозорим. Окрім того міський голова Кропивницького завдяки проекту «Кропивницький: шлях до 100» видав розпорядження «Про покращення позиції міста Кропивницького у рейтингу прозорості 100 найбільших міст України». Ним регламентовано публікацію низки інформації у формі відкритих даних, як-то дані про розміщення тимчасових споруд про здійснення підприємницької діяльності, вакансії у закладах соціальної сфери, рішення виконкому щодо надання грошової допомоги, інформації про роботу комісій. Активісти ГО також провели перший у місті воркшоп на тему відкритих даних «Відкриті дані для «чайників», що згуртував активістів, журналістів, розробників сервісів та представників кропивницької міської ради.

 

«Такі проекти як «Кропивницький: шлях до 100» показують наскільки рада готова до реалізації ідей та пропозицій містян. Наша співпраця засвідчила, що посадовці радо сприймають ініціативу активістів розвивати місто, піднімати показники Кропивницького у рейтингах, а відповідно покращувати імідж міста на фоні інших», - відзначила під час прес-конференції активістка ГО, тренерка з відкритих даних Світлана Литвиненко.

 

Одним із нереалізованих пунктів запропонованого активістами Плану підвищення прозорості міста лишилось запровадження у місті бюджетних слухань.

 

«Зараз міська рада послуговується лише загальними положеннями бюджетного кодексу. Ми мали попередню розмову з начальником фінансового управління міської ради. Нас  запевнили, що готові до розробки бюджетного регламенту й запровадження громадських обговорень під час процесу прийняття бюджету. Однак через відпустки й літній період ця робота поки не стартувала. Водночас це питання включено в проект нового Статуту міста, який вже рік обговорюється і досі не виносився на голосування.   Ми плануємо ініціювати розробку й прийняття бюджетного регламенту з допомогою електронної петиції, що можливо також стане аргументом для швидшого прийняття Статуту», - розповів голова ГО "Центр медіарозслідувань "Прозоро", керівник проекту Павло Лісниченко.

 

Проект «Кропивницький: шлях до 100» тривав 5 місця, однак активісти планують працювати у напрямку підвищення прозорості міста у подальшому. Зокрема провести інформаційну кампанію щодо популяризації сервісів, які існують в інших містах і могли б бути корисними Кропивницькому.

 

Додамо, що кількісні результати співпраці можна буде переглянути під час оновлення рейтингу прозорості 100 найбільших міст України аналітиками Transparency International. Відзначимо, що наразі лідером рейтингу прозорості 100 найбільших міст України є місто Маріуполь, який набрав 81,1  балів. Обігнали Кропивницький міста Дрогобич (80,3 балів), Житомир (67,83 балів), Львів (64,4 бали) і Покров (63,85 балів).

 

Довідка: Проект “Кропивницький: шлях до 100” здійснюється у рамках проекту «Розбудова прозорості в містах України», що реалізує українське відділення глобальної мережі Transparency International за кошти Фонду демократії ООН (UNDEF).

Погляди розробників та виконавців проекту не обов’язково збігаються з офіційною позицією Transparency International Україна та Фонду демократії ООН (UNDEF)».