#
#
Пасивний рік для кропивницької журналістики
#

Поточний рік став непростим випробуванням, як для українців загалом так і для медійників зокрема. Скорочення штатів, дистанційна робота, пошук нових джерел фінансування, обмеження замасковані під турботу про здоров’я, а наприкінці року ще й улюблені всіма журналістами вибори.

 

Кіровоградщина, попри характерний спокійний та навіть сонний ритм життя, цьогоріч також не обійшлась без проблем. Причому джерелом цих проблем стали не стільки коронавірус, політики чи економічна криза, скільки самі журналісти, які вже звично не готові відстоювати власні права та інтереси до тих пір, поки це не стосується особисто їх самих.

 

А починалось все з чудової ініціативи Кропивницької міської ради – транслювати апаратні наради та й взагалі переважну більшість важливих заходів в режимі онлайн. Причому трансляції окремих подій можна було побачити як на офіційному сайті ради, який демонстрував усім бажаючим відео зі стаціонарних камер розташованих у владних кабінетах, так і на фейсбук-сторінці де свої стріми публікували працівники відділу по роботі із засобами масової інформації. Досить швидко медійники звикли до подібного формату роботи і коли до міської ради перестали пускати відвідувачів, аргументуючи це протиепідеміологічними карантинними обмеженнями, журналістів це не надто засмутило. Ба більше – про готовність у разі необхідності повідомити про порушення власних прав правоохоронців заявили представники менш ніж півдесятка видань. І це в Кропивницькому, обласному центрі в якому цілком успішно працює більше двох десятків новинних інтернет-порталів.

 

Пасивність журналістів зауважив під час останньої зустрічі з регіональним представником ІМІ і начальник Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області полковник Роман Козьяков. За словами правоохоронця, органи правопорядку наразі як ніколи зацікавлені у співпраці та налагоджені взаємовигідних відносин з медіа. Ба більше, ще на початку року полісмени активно запрошували медійників долучитись до створення інформаційно-дорадчої ради з питань поліцейської діяльності. Це дозволило б не лише побачити роботу поліції з середини, а й рекомендувати обласному керівництву нацполу дієві способи комунікації. Нажаль активністю колеги-журналісти не відзначались і серед заявлених кандидатур на участь в раді представників журналістської спільноти можна порахувати на пальцях однієї руки. Та й то, не всі пальці знадобляться.

 

Тим не менш маємо й приклади активної професійної позиції. Мова йде зокрема про журналістку-фрілансерку Анастасію Зубову, яка наприкінці року зіштовхнулась з небажанням місцевого судді проводити засідання в присутності журналістів. Як наслідок – медійниця написала заяви до поліції, уповноваженої Верховної Ради з прав людини та Вищої ради правосуддя.

 

Звісно не варто забувати й про перемоги журналістів Кіровоградщини, яких цьогоріч було також не мало. Особливо відзначилось видання «Гречка», яке без сумніву можна назвати найактивнішим виданням регіону 2020 року. Порадували виваженою позицією та відсутністю джинси новинні портали «Точка доступу» та «Без купюр».

 

Окремої уваги заслуговує передвиборчий період який на Кіровоградщині відзначився суттєвим збільшенням кількості маніпуляцій, дезінформації та банальної немаркованої реклами. І хоча топові видання старались тримати марку, однак втриматись від спокуси вдалось далеко не всім.

 

А поки 2020-ий наближається до завершення медійники «зализують рани» та готуються до наступного року. В активі – досвід дистанційної роботи та участі в грантових проектах, в пасиві – не завжди доцільний спокій та проблеми в роботі з першоджерелами. Тим не менш – медіапроектів не меншає, як власне й інформприводів, а значить 2021-ий може запропонувати принаймні одне – роботу, якісне виконання якої залежить лише від самих журналістів.

 

 

 

Павло Лісниченко,

регіональний представник Інституту масової інформації у Кіровоградській області

 

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.