#
#
Робота поліції під час карантину, коронавірус і тарифи на воду. Огляд маніпулятивних матеріалів в медіа Кіровоградщини
#

Карантинні обмеження, передвиборча агітація та комунальні справи стали темами маніпуляцій в матеріалах ЗМІ Кіровоградщини опублікованих з 29 вересня по 4 жовтня.

 

За цей період команда проєкту “InfoCrime” провела моніторинг 6 Facebook-сторінок кандидатів на посади міських голів Кропивницького та Олександрії, 3 телеканалів, 14 популярних інтернет-видань міста й області. Переглянувши 1063 повідомлення, ми виявили 18 маніпулятивні матеріали, 3 з яких – фейки. Половина маніпулятивних матеріалів містять ознаки замовності, що дещо менше показника попереднього тижня (64%). Окрім того, у виданнях Кропивницького прослідковується суттєве збільшення матеріалів, що стосуються діяльності облдержадміністрації та її нового очільника Андрія Назаренка. 

 

 

Маніпуляції та неточності у темі «Пільги на автономку»

 

 

У Кропивницькому в ОСББ «Едем 21/1», до якого входить будинок по вул. Жадова 21, корп. 1 вирішили відключити будинок від централізованого опалення. За таке рішення проголосувало 78% власників квартир. Виконком міськради Кропивницького затвердив рішення ОСББ. Родина Бризицьких, котра проживає у цьому будинку, зіткнулась з проблемою встановлення індивідуального опалення, бо необхідних коштів немає.  

 

Проблемну ситуацію по-різному висвітлювали ЗМІ. Сайт «DOZOR» узяв коментарі усіх сторін, проте зманіпулював у заголовку, зазначивши, що міськрада відмовила у відшкодуванні. В тексті йдеться, що чоловік написав звернення до міського голови з проханням надати матеріальну допомогу на встановлення автономки. У відповіді на звернення чоловіка, яке оприлюднило видання, пояснюється – Положенням про одноразову матеріальну допомогу, яку у своєму зверненні до мера просив чоловік, кошти виділяються на лікування, придбання ліків, а не на автономку. Водночас у тексті сказано – міська рада зверталась до ОСББ, щоб там надали перелік осіб соціально вразливих категорій, яким з бюджету передбачено відшкодування на автономне опалення у рамках Програми оптимізації системи теплопостачання. 

 

Далі в тексті подається роз’яснення мерії – для отримання такого відшкодування треба звернутися в управління соцзахисту та надати відповідні документи. Тобто чоловік від початку звернувся не за правильним механізмом. Виданню варто було не поспішати із маніпулятивним заголовком, адже родина ще може звернутися до управління соцзахисту, а краще зосередитися на чиновницькому «футболі». Адже мерія мала у відповіді чоловіку вказати про можливість звернення до відповідного управління, а не давати бюрократичну відписку. Також важливо дотримуватись точності у формулюваннях. Твердження у статті, що саме міська рада має намір відключити будинок від теплопостачання спростовується оприлюдненою виданням відповіддю міськради. Там вказано, що ця багатоповерхівка не включена до Переліку будинків, де використання системи централізованого опалення визнане недоцільним. Рішення про відключення від ЦО ухвалило саме ОСББ. 

 

Цю деталь пояснило «UA:Кропивницький». Журналісти опитали мешканців ОСББ та з’ясували, що витрати на утримання та латання тепломереж лягали й на тих власників квартир, у яких давно встановлені автономки. А таких у будинку більшість. Також висвітлили позицію сусіднього ОСББ, де скористались державними програмами підтримки енергоефективності. Водночас у сюжеті варто було детальніше артикулювати, що відшкодування від міської ради на автономне опалення мають право отримати саме вразливі групи населення (пенсіонери, малозабезпечені, люди з інвалідністю), а не всі охочі. Це прописано у відповідному Положенні

 

 

Маніпуляція «Патрульні не штрафують маршрутників за недотримання карантинних правил»

 

 

У статті «України-Центр», перепублікованій у CBN подано низку оціночних суджень щодо зростання кількості випадків захворювання на COVID-19. Одними з винуватців поширення коронавірусу у статті вказані водії маршруток, які перевозять більше пасажирів ніж дозволено. І, мовляв, поліція їх за це не штрафує. 

 

«…Працівники нашої редакції не змогли пригадати жодного випадку, коли б маршрутку зупиняли поліцейські хоча б для профілактики та роз’яснювальної роботи», - йдеться у тексті. Ми на пам'ять не покладались та звернулись за коментарем до пресслужби Патрульної поліції. Там вказали, що протягом червня-вересня патрульні поліцейські УПП в Кіровоградській області склали на 

 

перевізників 16 протоколів за порушення вимог статті 44-3 КУпАП. У Реєстрі судрішень ми навіть знайшли декілька постанов, якими за протоколом патрульних суд ухвалив оштрафувати водія маршрутки на 17 тисяч гривень. З судових матеріалів також відомо, що протокол складався навіть на водія комунального автобуса, що курсує за маршрутом №274. 

 

 

Фейк «ПЛР-тестування не роблять хворим з пневмонією»

 

 

Першого жовтня видання «Олександрійський тиждень» опублікувало відеозвернення міського голови Олександрії Степана Цапюка. У своєму зверненні до містян посадовець, серед іншого, повідомив наступне: «Мене, як міського голову, тривожить ситуація, що у нас дуже багато хворих з пневмонією і сьогодні, у зв’язку зі зміною протоколу Національної служби здоров’я, не всіх перевіряють на ПЛР. І найстрашніше в цій ситуації, що беруть аналізи після 7-го дня, з 7-го дня починаючи. Тому що ПЛР, ці тести, не можуть раніше виявити захворювання на коронавірус».  

 

Озвучена інформація, однак, не відповідає дійсності. Відповідно до останнього оновлення протоколів лікування коронавірусної хвороби, особа, яка перебувала 14 днів на самоізоляції і немає жодного симптому COVID-19, не повинна робити ПЛР-тестування. Також це стосується пацієнтів, які йдуть на планову госпіталізацію, за винятком,  якщо у них наявні ознаки гострого респіраторного захворювання. Як роз’яснив директор департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА Олег Рибальченко, мова якраз йде про хворих з пневмонією, яким в обов’язковому порядку проводиться ПЛР-тестування.

 

Що ж до твердження про 7-денну паузу перед здачею аналізів для ПЛР-діагностики, воно також є неправдивим. Насправді ПЛР-діагностика, яка вишукує в організмі РНК вірусу, найкраще діє на ранній стадії захворювання. На противагу цьому ІФА-тестування, виявляє в організмі людини не сам вірус, а антитіла, які виробляються для боротьби з ним. І от якраз вони з’являються в крові лише на 5-7 день з моменту фактичного захворювання.

 

 

Фейк «Найбільший тариф»

 

Автором ще одного фейку минулого тижня став секретар міської ради Кропивницького Андрій Табалов, який на своїй сторінці у мережі Facebook розкритикував роботу ОКВП "Днiпро-Кiровоград" вказавши на недопрацювання підприємства, зокрема на мікрорайоні Жадова. Попри те, що інші видання опублікували заяву політика з маркуванням «Реклама», сайт «Рідний край» подав новину на основі посту Андрія Табалова без будь-яких позначок.

Однак повернемось до власне фейку. У своєму пості посадовець серед іншого звертається до керівництва обласного підприємства з вимогою переглянути якість послуг, аргументуючи при цьому, що вони надаються «за найбільшим у країнi тарифом». Це, однак, не так.

 

Для кропивничан, що користуються лічильниками, тариф на водопостачання наразі складає 21,25 грн/м3, а на водовідведення – 16,37 грн/м3. Разом за куб води поставлений до квартири та відведений до зливу, «Дніпро-Кіровоград» виставляє рахунок у розмірі 37,62 гривні.

 

По мірках України це досить високий тариф, однак не найбільший. Для прикладу за аналогічні послуги жителі Бердянська платять 48,05 грн/м3

-        28,61 грн/м3 за водопостачання;

-        19,44 грн/м3 за водовідведення. 


До вибірки потрапили матеріали, що були опубліковані у 14 популярних інтернет-виданнях та показані у випусках новин 3 телеканалів протягом 28 вересня - 04 жовтня. До переліку проаналізованих видань і телеканалів потрапили:  Гречка, CBNТочка доступу, Без купюр, DOZOR, Перша електронна газета, Прожектор, Рідний край, АкулаMedia, Кіровоград24, Олександрійський тижденьГолос громади. Новини Олександрійщини, Світловодськ, Komora.info, Вітер, TTV, UA:Кропивницький. Також були проаналізовані пости на власних сторінках в мережі Facebook претендентів на посади міських голів Кропивницького та Олександрії: Андрія Райковича, Артема Стрижакова, Сергія Кузьменка, Андрія Максюти, Катерини Шамардіної та Ольги Ковальової-Алокілі.

З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням. 

 

 

** Проєкт реалізується ГО "Інституту масової інформації" і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.  

 

 

 

Павло Лісниченко, Анастасія Зубова, проєкт INFOCRIME.Кропивницький