#
#
Традиційні обмеження та відсутність реакції на звернення. Січневі будні медійників Кіровоградщини
#

Новий рік - нові можливості. Початок 2021 року нагадав журналістам Кіровоградщини, що таке локдаун і як то працювати в умовах тотального «давайте після вихідних». От тільки цього разу це були зовсім не приємні дні відпочинку, релаксу і перезавантаження, а два тижні роботи наповнені мітингами, морозами і максимальним дистанціюванням від журналістів представників органів місцевої влади.

 

Звісно ж, в новому році Кропивницька міська рада не відмовилась від практики дивного пропускного режиму, юридичне обгрунтування якого й досі мені так ніхто не пояснив. Тим не менш, також вже традиційно, місцеві медійники не надто переймаються подібними перепонами в роботі та обмежуються переглядом онлайн-трансляцій апаратних нарад, виконкомів і засідань профільних комісій, які час від часу розбавляють брифінгами з «живими» спікерами.

 

Дещо краща ситуація з обласною радою та облдержадміністрацією, до приміщення яких потрапити можна пред’явивши охоронцям на вході своє журналістське посвідчення та загальними фразами пояснивши куди саме ти йдеш і що тобі потрібно.

 

Потенційно проблемною могла стати ініційована новим керівництвом обласної ради акредитаціяпредставників масової інформації. Аби тебе «порахували» журналісту-фрілансеру необхідно було надати на вказану в оголошені електронну адресу заповнену заяву. Крім того передбачалась й функція «зареєструвати всіх», коли видання одним махом вносило до свого подання усіх журналістів, які потенційно можуть ходити на сесійні засідання.

 

Прийому документів закінчився акурат в останній день локдауну – 24-го січня. Однак, як запевнили мене в телефонному коментарі представники відділу інформаційно-аналітичної роботи виконавчого апарату обласної ради, проблем у доступі медійників без акредитації до сесій чи засідань постійних депутатських комісій не буде. Підтвердило цю тезу й чергова сесія, що відбулась у вівторок, 26-го січня, й куди потрапити змогли усі бажаючі представники засобів масової інформації.

 

Що ж до робочих буднів то початок 2021-го на Кіровоградщині, як і в більшості регіонів країни, ознаменувався хвилею «тарифних мітингів» на яких місцеві мешканці вимагали зупинити ріст цін на тепло, газ, воду та електроенергію. Доволі масові заходи у Кропивницькому відбулись під стінами обласної та міської рад, однак висвітлювали дану подію медіа по різному. Деякі, як-то місцевий інформаційний портал «Dozor», обмежились загальним описом події не надто вдаючись до пояснень до кого ж власне були адресовані претензії городян. Інші ж, наприклад регіональний мовник «Суспільне:Кропивницький», подали більш розширену інформацію, що дозволила побачити фактичне розділення мітингарів на декілька таборів під умовними назвами «вода», «газ», «електроенергія» і «тепло».

 

Ну і на завершення трохи новин, а точніше їх відсутність у конфліктній ситуації, що сталась між журналісткою Анастасією Зубовою та суддею Кіровського районного суду міста Кропивницького Руслан Бурко. Нагадаємо, у грудні минулого року суддя через присутність на засіданні журналістів переніс його, навіть не відкривши. Так дії на думку медійниці порушують її право  право на виконання своїх професійних обов'язків. Як наслідок – ряд заяв до правоохоронних органів та різноманітних інстанцій і… нічого.

 

«В уповноваженого сказали це не їх справа, бо тут кримінальна справа, а вони по адміністративним. В поліції попросили копію посвідчення і більш не дзвонили. Від Вищої ради правосуддя також поки тихо», - розповідає журналістка додаючи, з наступного тижня планує повторно пройтись по інстанціям та дізнатись подальшу долю її заяв.

 

 

 

 

Павло Лісниченко, регіональний представник Інституту масової інформації у Кіровоградській області

 

Матеріал підготовлено в межах проекту "Мережа медіаспостерігачів", який виконує ІМІ за підтримки Freedom House"