#
#
Тюремна земля: Поворознюк, мін’юстівці та підозра в хабарництві
#

Нещодавно пресслужби обласних прокуратури й СБУ повідомили про викриття злочинної групи, що вимагала хабар від фермера з Кіровоградщини. Затриманими виявились чинні й колишні посадовці Міністерства юстиції, Державної кримінально-виконавчої служби України, а також двоє столичних підприємців. А фермером, до якого буцімто звернулись вимагачі, керівник ТОВ «Агрофірма П’ятихатська» з Петрівського району. За даними з аналітичної системи Youcontrol, підприємство очолює відома в області особистість Олександр Поворознюк.  Центр медіарозслідувань «Прозоро» дослідив деталі справи.

 

За версією слідства, що лягла в основу клопотань до суду про обрання підозрюваним запобіжних заходів, Поворознюку в лютому зателефонував один з фігурантів. Він повідомив, що шукає надійну людину для контролю за земельним банком держпідприємства «СП «Устинівський виправний центр №37». Нібито фермеру запропонували влаштувати «свою» людину керівником підприємства, а надалі розпоряджатися 6 000 га земель, що на балансі.  

 

Умови вирішили обговорити при зустрічі в Києві. В матеріалах справи йдеться, що з номера одного з підозрюваних на телефон Поворознюка 28 лютого надійшла смс з вимогою передати 20 тисяч доларів завдатку як гарантії подальшої співпраці. Ще 55 тисяч доларів нібито вимагалося за укладання контракту з потрібною людиною.

 

Того ж дня фермер з довіреною особою зустрілися у київському ресторані «Козачок» з трьома фігурантами справи, які не є посадовими особами і підтвердили домовленість. Керівник «П’ятихатської» під час зустрічі повідомив, що подальші перемовини йтимуть через його людину, а також, що хоче поспілкуватися з профільним посадовцем Мін’юсту.

 

На початку березня вищезгадана трійця та людина фермера зустрілися з представником Мін’юсту в приміщенні Державної кримінально-виконавчої служби України. За версією слідства, заступник начальника відділу Мін’юсту, який водночас обіймав посаду заступника голови комісії з ліквідації Держпенітенціарної служби України, підтвердив домовленість. За даними з Реєстру декларацій, аналогічну посаду займає Андрій Опанасенко.

 

За тиждень вищезгадані особи зустрілися в офісі одного з бізнес-центрів Києва, де знову говорилося про 20 тисяч доларів. Мін’юстівець, який згодом прибув до офісу, буцімто теж підтвердив працевлаштування людини Поворознюка за хабар. Правоохоронці, які приїхали після прибуття Опанасенка, провели обшук і знайшли долари на підлозі біля столу офісу.

 

Андрію Опанасенку оголосили підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України (отримання хабаря). Серед доказів, які подали правоохоронці до суду – заява фермера про вимагання, протокол допиту його та ще свідка, матеріали обшуків.

 

На суді, де підозрюваному 14 березня обирали запобіжний захід, чоловік вину відкидав. Вказував, що не мав посадових повноважень вплинути на рішення, за яке нібито вимагалися гроші, адже посада заступника голови ліквідаційної комісії не належить до категорії службових. Мовляв, він призначений до ліквідаційної комісії з формулюванням «за згодою», але згоди не давав. Також Опанасенко наголошував на сталих соціальних зв’язках, позитивних характеристиках, стверджував, що не може впливати на фермера-заявника та його помічника експрацівника СБУ, який є свідком у справі. Доводив, що взагалі не знає Поворознюка.

 

Суд відправив посадовця під варту на 2 місяці та визначив заставу у сумі 512,8 тис. грн. Кропивницький апеляційний суд, куди звернувся адвокат підозрюваного, вказану ухвалу залишив без змін.

 

Решті фігурантів справи, яким інкримінують вчинення правопорушення передбаченого ч.5 ст.27 ч.3ст.368КК України (пособництво; отримання хабаря службовцем), суд визначив запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою та заставу у 168,1 тис. грн.

 

На вказані рішення подали апеляційні скарги прокуратура й адвокати підозрюваних. Сторона обвинувачення просила збільшити розмір застави до пів мільйона гривень, адже на момент апеляції детальніше дослідили майновий стан фігурантів і їхні статки без проблем дозволяють внести 160 тисяч застави.

 

Зокрема, в одного з підозрюваних виявили квартиру і «BMW Х5», про що не було відомо на суді першої інстанції. Захист же клопотав взагалі відпустити клієнта з-під варти, мовляв доказів у справі окрім заяви фермера і свідчень його помічника, котрий є «провокатором» і експрацівником СБУ, ніяких нема.

 

В іншого підозрюваного знайшли «Mersrdes-Benz E240» і квартиру. Натомість його захисник просив змінити запобіжний захід із тримання під вартою на домашній арешт. Адвокат також вказував, що протоколи допитів свідків, на яких ґрунтується підозра, викликають сумнів бо дати проведення допитів не кореспондуються з фактичними обставинами справи.

 

На суді першої інстанції адвокат третього підозрюваного вказував на застосування до клієнта недозволених методів досудового розслідування про що подав медичну довідку. Суд доручив прокурору Кіровоградської області перевірити заявлені адвокатом факти. На час апеляції у підозрюваного знайшли AUDI А6 та земельну ділянку, що стало підставою для прохання прокуратури збільшити розмір застави з огляду на майновий стан.

 

За результатом розгляду апеляційний суд залишив в силі попередні ухвали. Триває слідство.