#
#
Джинса, передчасні твердження і маніпулятивний тролінг. Огляд медіапростору Кіровоградщини
#

В передостанній тиждень липня медіапростір Кіровоградщини порадував нас чималою кількістю цікавих та якісних матеріалів серед яких, однак, затесалась політична джинса, трохи словесних розбірок між чиновниками обласного рівня та страшилки про медичний канабіс. 

 

Загалом за період з 19 по 23 липня команда INFOCRIME.Кропивницький промоніторила 675 новин 10 популярних сайтів, п’ятничні випуски новин трьох телеканалів, сторінки у соцмережах 10 місцевих посадовців і депутатів та виявила 20 матеріалів з ознаками маніпуляцій. Фейків за цей тиждень нам не траплялось.

 

Традиційно найбільше виявилось джинси – 9 текстів. Ще 5 текстів містило лише частину інформації з метою впливу на точку зору аудиторії, у 3 новинах було помічено використання емоційної лексики, що не була частиною цитати, 2 матеріали видавали оціночні судження за факти та ще 1 текст виявився звичайною немаркованою комерційною рекламою.

 

 

Екологічний конфлікт

 

 

Минулого тижня, окрім вельми несприятливих погодних умов, кропивничан очікувала доволі несподівана інформація щодо проведення досудового розслідування кримінального провадження за фактом забруднення підземних вoд через пoрушення в експлуатації міськoгo сміттєзвалища. Так, за версією слідства, яку для журналістів озвучив керівник Крoпивницькoї oкружнoї прoкуратури Вoлoдимир Ізoтoв, ТOВ "Екoстайл",  щo oбслугoвує пoлігoн твердих пoбутoвих відхoдів, не oбладнав територію системoю захисту ґрунтoвих вoд та забoру фільтрату. А це, відповідно, нанесло шкоди екології міста. 

 

Новина резонансна, особливо з урахуванням того, що за кілька днів представники фірми оприлюднили на своїй ФБ-сторінці заперечення гіпотези правоохоронців. 

 

Більшість місцевих видань до питання висвітлення даної проблеми підійшли зважено, надавши можливість висловитись обом сторонам конфлікту. Так були й ті, які вже в заголовку використали стверджувальну форму подачі інформації, тим самим передчасно визнавши «сміттярів» винними у гріхах, у яких їх звинувачує прокуратура. Мова йде, зокрема, про видання «Акула.Media» - «Міське сміттєзвалище непoдалік Крoпивницькoгo забруднює підземні вoди в загрoзливих масштабах» та «Прожектор» - «Кропивницьке сміттєзвалище забруднює підземні води в загрозливих масштабах».

 

Враховуючи доволі поширену серед пересічних читачів тенденцію, – переглядати новини лише по заголовках, виданням варто більш обачно підбирати формулювання в матеріалах, що стосуються справ, по яким ще триває слідство. 

 

 

Традиційна джинса

 

 

Знайшлось в новинному потоці місце й для джинси, причому як текстового так і відеоформату. Так, «Центральнукраїнське бюро новин» поінформувало читачів про поїздку нардепа Петра Порошенка на Схід. При цьому журналісти вперто продовжують йменувати депутата п’ятим президентом України, оминаючи увагою його нинішній статус. Тим не менш, відеосюжет ютуб-каналу «Порохівниця» з екстравагантною назвою «Що Порох сказав фронтовому собаці!?» оповідає про передачу 72 окремій механізованій бригаді імені Чорних Запорожців батальйонного комплексу відеоспостереження та вантажу абрикосів. Даний компліментарний матеріал кропивницьке видання подало без особливих роз’яснень та контексту. 

 

А от Юлії Тимошенко минулого тижня «на сторінках» онлайн-ЗМІ було на порядок більше. Тут можна було побачити піар на питанні виплати зарплат та відпускних освітянам, партійних та особистих рейтингах, а також маніпулятивний матеріал «Батьківщині» Юлії Тимошенко вдалося захистити людей від запровадження дикого ринку наркотиків» переповнений клішованими закидами щодо використання медичного канабісу та використання думок непоіменованих фахівців. 

 

 

Чиновницький тролінг

 

 

Важко було оминути увагою й пост заступника голови Кропивницької обласної ради Вадима Волканова, який посадовець опублікував на своїй сторінці в мережі Facebook: «Деякий час придивлявся до нової очільниці облдержадміністрації. Раптом вона торкнулася моєї рідної теми – спорту й проінспектувала хід ремонтних робіт в СДЮШОР «Надія» та ОСДЮШОР -2.  Маріє Володимирівно, дякую за те, що підняли тему двох потужних спортивних закладів. Ви зазначили, що все гаразд, все за планом. Так, обласна рада в цьому напрямку працює, тендери проведені, кошти виділені. Все буде зроблено в намічені терміни. Приходьте на урочисте відкриття перерізати стрічку».

 

Тролінг на темі перерізання стрічок зрозуміти можна, а от нерозуміння паном Волкановим базових функцій обласної державної адміністрації та її управлінь і відділів – ні. Зокрема саме управління капітального будівництва Кіровоградської ОДА є замовником робіт з ремонту спортивних шкіл, тож інспектування об’єктів головою ОДА не лише виправдане, а й обов’язкове дійство.

 

 

До вибірки потрапили матеріали, що були опубліковані у 10 популярних інтернет-виданнях та показані у випусках новин 3 телеканалів протягом 19 – 23 липня. До переліку проаналізованих видань і телеканалів потрапили: Гречка, CBN, Точка доступу, Без купюр, DOZOR, АкулаMedia, Кіровоград24, ПульS, Златопіль, Прожектор, Вітер, TTV, UA:Кропивницький.

Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного