#
#
Новини без хейту. Огляд медіапростору Кіровоградщини
#

Десяток топових онлайн-ЗМІ Кіровоградщини протягом моніторингового періоду, що тривав з 3 по 5 серпня, не були помічені у використанні мови ворожнечі в опублікованих на сайтах новинах. Мова йже про упереджене ставлення медійників до расових, етнічних, релігійних груп чи нацменшин, заангажованість до дійових осіб чи спікерів залежно від їхнього віку, соціального статусу, політичної приналежності, гендеру чи сексуальної орієнтації.

 

Загалом за цей час видання Гречка, Точка доступу, CBN, Dozor, Без купюр, Кіровоград24, Прожектор, Златопіль, АкулаМедіа та Пульс видали 416 новинних матеріалів на різноманітну тематику, від політики і спорту до економіки та соціалки.  

 

І якщо вже місцеві журналісти настільки добре розуміють важливість очищення медійного простору регіону від мови ненависті, проведемо невеличкий лікбез для самих читатів.

 

Так, на сьогоднішній день українське законодавство сформувало ряд ознак мови ворожнечі, які встигло унормувати шляхом включення до Закону України «Про інформацію». Відповідно до чинного законодавства складовою «неприпустимості зловживання правом на інформацію» наразі є:

 

-      заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України;

-      пропаганда війни, насильства, жорстокості;

-      заклики до розпалювання міжетнічної, расової та релігійної ворожнечі;

-      заклики до вчинення терористичних актів.

 

Ще один пункт до даного списку, а саме «заклики до пропаганди комуністичного  та/або  націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки», вносить Закон «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні».   

 

Більш коротке та конкретизоване поняття даному явищу в інтерв’ю виданню Medialab свого часу дала медіаекспертка Інституту масової інформації Ірина Земляна: «Мова ворожнечі — це слова, фото чи зображення, які створюють або поглиблюють ворожнечу між групами в суспільстві чи окремими людьми. Така мова дискримінує і принижує». За словами експертки, поняття «мови ворожнечі» має умовну градацію на жорстку – прямі чи завуальовані заклики до насильства і дискримінації, середню – виправдання цього самого насильства та дискримінації, а також слабку – створення безпідставно-негативного іміджу для певного кола осіб. 

 

Усі ці компоненти самі по собі несуть деструктивний елемент, адже настроюють читацьку та глядацьку аудиторію проти когось та чогось. Створюючи при цьому безальтернативну реальність, в якій приналежність до певної категорії осіб рівнозначне винуватості у злочині чи соціальному проступку. 

 

Попри те, що мова ворожнечі все ще зустрічається в стрічках новин, радує те, що медійники все частіше оголошують бій подібним проявам нетерпимості. Ба більше, окремі соціальні мережі, в які перебазувалась мова ворожнечі в останні десятиліття, намагаються боротись цим явищем, впроваджуючи новий автоматичний функціонал.  Для прикладу, соціальна мережа Instagram повідомила про запуск функції Limits. Журналісти ВВС зауважують, що система автоматично приховуватиме коментарі та запити на приватні повідомлення від людей, які не підписані на користувача або лише нещодавно підписалися на нього. Таким чином, на думку розробників, люди зможуть вберегтись від невмотивованого хейту.

 

Однак повернемось до власне кропивницьких ЗМІ. Востаннє дослідження новинних стрічок на наявність, серед іншого, мови ворожнечі представниками ІМІ проводилось в 2018 році. Тоді декілька випадків потрапили до поля зору експертів, зокрема необґрунтоване акцентування на національній/етнічній приналежності. 

 

Тим не менш, як показують результати цьогорічного монторингу, з того часу редакторами та журналістами було зроблено належні висновки, тож вже у 2021році подібного контенту зафіксовано не було. Ми ж сподіваємось, що це не ситуативне «покращення», а проведена робота над помилками і через рік, два чи п’ять Кіровоградщина й далі радуватиме відсутністю новинами з hate speech риторикою.

 

 

 

Павло Лісниченко, регіональний представник Інституту масової інформації у Кіровоградській області