#
#
Закупівлі COVID-19: купи дорожче, якщо можеш
#

Перебіг в Україні пандемії, зумовленої коронавірусом COVID-19, проказав неабиякі дива. Дива самоорганізованості, коли укотре пересічні українці підставили плече державі й за кілька днів зібрали сотні тисяч на маски для медиків і військових. Дива цинізму, коли під час карантину нібито всі рівні, але деякі рівніші – «Велюром» доведено. А також дива ціноутворення, коли одноразова маска стала коштувати 20 гривень, хоча до карантину продавалась за копійки.

 

Ми дослідили як у період пандемії проводили закупівлі лікарні, визначені Міністерством охорони здоров’я для госпіталізації пацієнтів з COVID-19. Для аналізу обрали Кіровоградську, Черкаську, Тернопільську та Вінницьку області. Моніторинг показав, що хто як хотів/міг так і купував. Закупівлі товарів, призначених для подолання пандемії, переважно проводили через процедуру «Звіт про укладений договір COVID-19». Це спростило і прискорило оснащення лікарень в умовах наростаючої кількості інфікованих, проте й дало широке поле для зловживань.

 

 

Кіровоградська область

 

 

Згідно з даними МОЗу, на початку квітня – момент входження країни в активну фазу карантину – опорні лікарні області були забезпечені захистом і обладнанням дуже по-різному – від 30% до 70%. Це, до слова, може бути одним з пояснень того, що третина серед захворілих на COVID-19 – медики. 

 

Протягом двох місяців – з березня по травень – ситуацію взялися виправляти через придбання необхідного. Ми нарахували загалом 60 «антиковідних» закупівель на майже 6.5 мільйонів гривень. Їх витрачали...ну дуже по-різному. Це особливо помітно на прикладі двох закупівель апаратів штучної вентиляції легенів двома лікарнями. Ось дивіться.

 

Центральна міська лікарня Кропивницького за 1 197 000 грн придбала три таких апарати. Це моделі MV2000 SU:M2 від південнокорейського виробника. В комплекті – компресорна установка і візок. За інформацією з сайту виробника – його використовують в реанімаційних відділеннях, модель має кілька режимів вентиляції і підходить для дорослих, дітей і новонароджених. Кожен апарат обійшовся лікарні у 399 тисяч гривень. Це прямо скажемо – дешево, бо нам не вдалося знайти цю модель дешевше півмільйона гривень. У цей же час Добровеличківська лікарня 19 травня придбала апарат ШВЛ S1100 А загального призначення для інтенсивної терапії за 800 000 грн. Техніка швецького виробництва, експертного класу, підходить для всіх рівнів стану пацієнта. Кіровоградській обласній лікарні ця ж модель обійшлася на 99 тис грн дешевше ніж добровеличківській. Проте є й вищі цінники – на сайті постачальника «Медтехніка» апарат вже вартує 1,1 млн грн.

 

Для кропивницької лікарні техніку поставило київське ТОВ «Здраво», котре за час участі в закупівлях освоїло майже пів мільярда гривень. Фірма працює вже понад 13 років й поряд з перемогами в тендерах неодноразово згадувалась у кримінальних провадженнях правоохоронців. Зокрема, слідчі поліції Черкаської області розслідують ймовірну переплату на закупівлі госпіталем для ветеранів у ТОВ «Здраво» рентгенапарату. Економічна експертиза, йдеться в судовій ухвалі, вказала, що з урахуванням відсотку націнки й податку на мито, техніка мала коштувати 472 тис, а не 2,7 млн грн. А в Чернігівській області слідчі перевіряли чи не внесли посадовці Чернігівської ЦРЛ неправдиві відомості до офіційних документів про приймання-передачу медичного обладнання, дилером якого виступала фірма. Правоохоронці з’ясували, що в укладених лікарнею угодах відсутні документи, що підтверджують походження товару, його якість, відомості про дату виготовлення та інші ідентифікуючі дані. Апарат для Добровеличківської ЦРЛ поставило київське ТОВ «Медхолдінг», котре на держзакупівлях освоїло понад 880 млн грн. 

 

Такі розрізнені за ціновим діапазоном закупівлі можуть свідчити, що купували медзаклади те, що могли знайти. Відтак, схоже ніхто особливо не переймався економією у період різкого підвищення цін і дефіциту. На апаратах ШВЛ легко показати загально-медичне нерозуміння того, що, в кого і для чого купили. А от на дрібніших речах це розуміння вже помітне, бо якраз тут ми і знайшли низку переплат, подекуди – в кілька разів.

 

Наприклад, опорна Знам’янська міська лікарня протягом березня-квітня купила у ФОП Мальгін Юрій Федорович з Кропивницького 500 респіраторів класу захисту FFP3 з клапаном на 135 тис грн (270 грн шт.) і 50 респіраторних масок FFP2 з клапаном на 7,5 тис грн (150 грн шт.). У вказаний період закупівлі респіраторів вирізнялись дороговизною в цілому по країні. Але є приклади, коли медзакладам вдалося зробити більш економічно вигідні придбання – Тростянецька центральна районна лікарня на початку квітня купила респіратори класу захисту FFP3 з клапаном по 222 грн за одиницю. Респіратори Бук-3К FFP3 з клапаном були порівняно найдешевшими – Вінницька міська клінічна лікарня придбала таких по 140 грн за штуку. У післякарантинний період захисні маски впали в ціні, подекуди до 70 грн за шт. А благодійний фонд «Пацієнти України», йдеться у публікації bihus.info купує для медиків такі респіратори по 35 і 50 грн/шт. відповідно. 

 

Беззаперечним лідером переплати за медичні маски став кропивницький Центр первинної медико-санітарної допомоги №1. Медзаклад не є опорним для лікування осіб з COVID-19, проте його оминути увагою складно. На початку квітня лікарня купила 10 тис одноразових нестерильних тришарових масок на 200 тис грн з розрахунку 20 грн штука. Такі ж маски інші медзаклади купують від 6 грн. ФОП Сметаняк Андрій Остапович, котрий прописаний аж в Івано-Франківській області і раніше не брав участі у жодній публічній закупівлі, завдяки щедрості кропивницьких медичних управлінців отримав 140 тис грн «маржі».

 

Центральна міська лікарня Кропивницького купила у ТОВ «БАДМ» на 7 576 грн 200 флаконів розчину спирту етанол 96%. Баночка спирту обійшлася у 37,8 грн. Проте ще в березні на конкурентному аукціоні це ж підприємство було готове продати Дніпровській дитячій міськлікарні спирт за 23,8 грн флакон.

 

Помітили ми й переплати за медичні халати. На початку квітня Кіровоградська обласна лікарня провела дві закупівлі сукупною вартістю 32,5 тис грн. Аптека «Кіровоградфармація», котра є комунальною та підпорядковується обласній раді, за ці кошти поставила 544 хірургічні стерильні халати на зав’язках кількох розмірів торгової марки «Славна». Із них 300 халатів купили з розрахунку 60,85 грн за штуку, 40 – за 50,6 грн, 4 – 47,95. Товари вказаної марки виготовляє і реалізує київське ТОВ «Технокомплекс». Як свідчить наш моніторинг, медзаклади й установи, які купували товари безпосередньо у виробника, платили менше. Наприклад, київський Інститут нейрохірургії ще у березні придбав такі халати за 40,56 грн штука. Зрозуміло, що в умовах низької забезпеченості лікарень засобами захисту на початку пандемії їх купували поближче й пошвидше, проте у «Технокомплекса», згідно інформації на їхньому сайті, є представник у Кіровоградські області. До пандемії подібні халати взагалі продавались по 19 гривень.

 

Не оминули можливості заробити на бюджетних коштах і родичі місцевих депутатів. Зокрема, управління освіти міської ради Кропивницького купило на 930 тис грн 630 інфрачервоних термометрів (1500 грн за одиницю) у ФОП Олександр Кролевець. Це брат депутата міськради Андрія Кролевця, котрий до ради зайшов за списком БПП.

 

Зазначимо, що вказані закупівлі проводяться за спрощеною процедурою COVID-19. Кабмін опублікував перелік товарів, які можна закуповувати за один день без конкурентних торгів. Це медикаменти, засоби дезінфекції та захисту. Але не обійшлося і без курйозів. У Кропивницькій колонії №14, наприклад, під цю процедуру вписали придбання корму для собак.

 

 

Черкаська область

 

 

На Черкащині на початку квітня за даними МОЗу забезпеченість опорних лікарень засобами захисту становила 60-90%, обладнанням – 50-70%. Згідно з Картою Youcontrol, у травні лікарні вже 100-відсотково забезпечені оглядовими рукавичками, антисептиком, респіраторами. В дефіциті все ще багаторазові маски, одноразові захисні окуляри.

 

Дороговартісним придбанням у Черкасах стала закупівля обладнання для полімерної ланцюгової реакції, котра найточніше діагностує наявність вірусу. Прилад за 1 млн 18 тис грн поставило для Уманської міської лікарні ТОВ «Вектор-Бест-Україна», бенефіціарним власником якого вказане російське ЗАТ «ВЕКТОР-БЕСТ». Це найкрупніший виробник реагентів у Росії. Решта засновників також мають реєстрацію в РФ. ТОВ-ка “прописалася” у Києві понад 9 років тому, на держзакупівлях освоїла більше 7 млн грн. До порівняння, один з українських агрохолдингів для Черкаської обласної лікарні придбав систему для ПЛР разом з комп’ютером за 811 тис грн.

 

За інформацією з карти МОЗ, опорним медзакладам Черкаської області потрібно для повного забезпечення ще 20 апаратів ШВЛ, в наявності – 28. Порівняно з Кіровоградщиною суми, за які купували апарати на Черкащині, в одному ціновому діапазоні. В цілому вони співставні з витратами інших замовників за подібні моделі й цінами, вказаними на сайтах постачальників. Уманській міськлікарні навіть вдалося купити апарат S1100A на 5608 грн дешевше ніж добровеличківській лікарні. 

 

Що ж до захисного одягу, то нестерильний протиепiдемiчний костюм від ТОВ «Фірма Технокомплекс» для черкащан обійшовся на третину дорожче ніж для інших замовників. Підприємство продало Черкаській обласній лікарні 1630 комплектів за ціною 320 грн/шт. Водночас на Закарпатті такі ж костюми, судячи з опису в договорі, обійшлися у 206 грн/шт., а Новомосковський центр ПМСД купив їх по 282,2 грн/шт. 

 

 

Вінницька область

 

 

У Вінницькій області на початку квітня за даними МОЗ на 90-100% обладнанням були забезпечені 5 з 9 опорних лікарень. Натомість жоден медзаклад не мав достатньо засобів індивідуального захисту. У дефіциті все ще багаторазові маски, захист зору, ізоляційні халати.

 

Вартість апаратів ШВЛ у період пандемії не надто зросла у порівнянні з доепідемічними. Проте інколи різняться ціни на одній й ті ж моделі. Наприклад, апарат S1200, який у Вінницькій міськлікарні №1 купили за 850 тис грн за одиницю, на сайті одного з постачальників коштує на 100 тис грн дешевше, таку ж модель за 747 тис грн придбав відділ охорони здоров’я Сумської міськради.

 

На початку квітня, коли централізованих поставок засобів індивідуального захисту у регіонах ще не було, вінницькі медзаклади купували їх самостійно. Місцеві підприємці і ФОПи-посередники не оминули продати у дефіцитний період втридорога те, що раніше коштувало копійки.

 

Наприклад, Вінницька центральна районна клінічна лікарня купила у ФОП Тютюнник І.О. респіратори класу захисту FFP3 з клапаном по 300 гривень за одиницю. За тиждень лікарня докупила ще 50 таких респіраторів у цього постачальника, але вже по 200 гривень за одиницю. 

 

Для прикладу, Благодійний фонд «Пацієнти України» купує належно сертифіковані засоби захисту по 50 грн. Щодо комерційного продажу вроздріб, то в «Епіцентрі» неткані респіратори з клапаном можна було знайти по 125 грн за одиницю. Наприкінці ж 2019 року респіратори класу FFP3 купували через конкурентні торги взагалі по 10-11 грн за одиницю.

 

Тростянецька центральна районна лікарня купила у ФОПа Олега Порхуна на 5700 грн 95 пар високих ламінованих бахіл (по 60 грн за пару). У цей же період Чорноморська лікарня придбала такі бахіли по 22,8 грн. 

 

 

Тернопільська область

 

 

Опорні медзаклади Тернопільської області на початку квітня за даними МОЗ були забезпечені засобами індивідуального захисту від 30 до 74%. Станом на кінець травня все ще нема 100-відсоткового забезпечення. У дефіциті респіратори, маски багаторазові, медичні рукавички.

 

Тернопільські медзаклади провели низку закупівель респіраторів. Подекуди ціни на одні й ті ж засоби захисту відрізнялися в кілька разів. Наприклад, Тернопільська міськдитяча комунальна лікарня змогла купити респіратори класу захисту FFP2 по 27,5 грн за одиницю, Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги по 22 грн. При цьому інші медзаклади платили по 70-100 грн.

 

Бахіли для тернопільських лікарень обійшлися не дуже дешево. По 37 грн за пару купила Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги у ФОПа Павлик В.І., заплативши майже 16 тис грн. Специфікація товару не вказана, проте на сайтах виробників ціни на звичайні медичні бахіли на рівні 2-3 гривень, на високі стерильні – 11-13 грн.

 

Захисні комбінезони опорні медзаклади купували по 300-360 грн. Наприклад, Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги придбала на 105,6 тис грн 300 комбінезонів у все того ж ФОПа Павлик В.І. Один комбінезон обійшовся в 352 грн. Знову ж таки опису товару в оприлюдненій угоді немає. Натомість в системі ProZorro чимало прикладів закупівель комбінезонів торгової марки «Славна», що вартують по 80-136 грн.

 

Один і той же антисептик для тернопільських медиків обійшовся на 200 гривень дорожче ніж для Березанівського центру первинної медсандопомоги. Так, Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня купила у квітні на 190 тис грн антисептик-спрей для рук Probiodes. Флакон на 1000 мл. обійшовся у 380 грн. Ще в березні такий же антисептик за 108 грн купив Березанівський ЦПМСД. Тобто переплата склала понад 130 тис грн.

 

Підсумовуючи моніторинг зазначимо, що в оприлюднених замовниками угодах вкрай мало інформації про виробника, торгову марку, загалом специфікацію того чи іншого товару. Деякі лікарні взагалі забули оприлюднити укладені угоди, інші примудрились купити дорожче те, що їхні колеги придбали у кілька разів дешевше. Ні в якому разі не стверджуємо, що купувати треба тільки найдешевше. Лише наголошуємо, що чим адекватнішою буде ціна, тим більше засобів захисту, котрі швидко закінчуються, отримають медики. Також зазначимо, що в умовах дефіциту, що загалом склався на початку пандемії, деякі товари таки дійсно підросли в ціні. Ще одне спостереження – чимало лікарень воліють співпрацювати з ФОП-ами-посередниками, ніж напряму з виробниками. Це в деяких випадках також здорожчує закупівлю.

 

 

 

Анастасія Зубова,

матеріал створено спільно з Bihus.Info в рамках проекту "Лабораторія викриттів"